More Website Templates @ TemplateMonster.com - February 20, 2012!
 • Projects Gallery

  • Project Name 1
   Consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum tet clita kasd gubergren, no sea takimata.

   Danctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit tempor invidunt ut labore.

  • Project Name 2
   Sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum tet clita kasd gubergren, no sea takimata.

   Est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit tempor invidunt ut labore.

  • Project Name 3
   Elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum tet clita kasd gubergren, no sea takimata.

   Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit tempor invidunt ut labore.

  • Project Name 4
   Sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum tet clita kasd gubergren, no sea takimata.

   Ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit tempor invidunt ut labore.

  • Project Name 5
   Diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum tet clita kasd gubergren, no sea takimata.

   Dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit tempor invidunt ut labore.

 • Bize Yazabilirsiniz

  Contact form submitted!
  We will be in touch soon.
  Adınız:
  Email:
  Telefon:
  Mesajınız:

  İletişim Bilgileri

  Frekans Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Petrol iş Mah. Üsküdar Cad. Besimpaşa Sok. No:4 Kat:4 Kartal / İSTANBUL
  Telefon: (0 216) 488 21 58
  E-mail: info@frekansozelegitim.com
 • Duyu Bütünleme Bozukluğu Nedir?

  Duyusal Modülasyon Bozukluğu:

  Modülasyon, ayarlama/uygun seviyede tutmak anlamında kullanılmaktadır.Duyu bütünlemede modülasyon bozukluğu 3 şekilde görülebilir.Bunlar uyarana normalin üstünde cevap verme, normalin altında cevap verme veya duyusal uyarım arayışı halinde olma şeklindedir.Bir bireyde bu problemler değişkendir ve bir duysal uyarana normalin üstünde cevap verirken diğerine normalin altında cevap verebilir.Bazen sabah normalin üstünde cevap verdiği duysal uyarana akşam veya 1 saat sonra normalin altında cevap verebilir.Modülasyon temel olarak nöronal eşik ile ilişkilendirilir.Sinir hücrelerine uyarıyı iletmek için, gelen uyarının belirli bir eşik değerini(gittiği hücrenin) aşması/geçmesi gerekmektedir. Bu eşik değeri bireyin uyku- uyanıklık, duygusal durum, biyokimyasal olaylar vb. den etkilenmektedir.Modülasyon problemi olan bireylerde bu eşik değeri değişkendir veya uyarı eşiğe göre arttırılıp azaltılamamaktadır.Modülasyon problemi olmayan insanlarda bu eşik sürekli stabil tutulmaya çalışılır veya uyarımın şiddeti eşiğe göre azaltılır veya arttırılır.

  Modülasyon problemleri pratikte şöyle görülür:

  -Saçlarının taranması veya traş edilmesinden rahatsız olmak

  -Tırnak kesiminden rahatsız olmak

  -Yüzünün yıkanmasından rahatsız olmak

  -Diş fırçalamaktan rahatsız olmak

  -Birçok yemeği reddetme

  -Elbiselerin etiketlerinden rahatsız olmak

  -Herşeye gereğinden fazla dokunmak

  -Nesnleri gereğinden fazla sıkı tutmak veya gevşek tutmak

  -Herşeyi koklamak

  -Yiyecek olmayan nesnelerin ağza atılması, çiğnenmesi

  -Aşırı hareketlilik

  -Salıncak,kaydırak vb. hareketli ortamlardan kaçınmak

  -Bazı seslerden rahatsız olmak veya bizim farkında olmadığımız seslerin farkında olmak

  -Parlak ışıklardan rahatsız olmak

  -Sürekli biryerlere çarpmak, takılmak

  Duyusal Ayırım Bozukluğu:

  Duyusal ayırım bozukluğu, gelen duyusal uyarının ayrıntılandırmakla ilgili bir problemdir.Ayırt etme özelliği merkezi sinir sisteminde üst merkezlerin işidir.Gelen sesin kime ait olduğu, hangi yönden geldiği vb ayrıntılar merkezi sinir sisteminin üst merkezlerinde işlemlenir.Veya hareketin hızı, şiddeti, derinlik vb ayrıntılar ayırt etme ile ilgili bazı örneklerdir.

  Bunlar pratikte şöyle görülür:

  -Birey yürürken önünde duran nesnenin uzaklığını ve yüksekliğini kestiremez ve ayağını çok erken veya geç kaldırabilir veya az/çok kaldırabilir.

  -Birey bir nesneyi almak için uzanırken hedefi tutturamaz.

  -Bir nesneyi gereğinden sert veya yumuşak tutabilir.

  -Daha önce duyduğu bir sesi tanımakta zorlanabilir veya ondan her seferinde korkabilir.

  -Ona seslenildiğinde sesin nerden geldiğini kestirmekte zorlanabilir.

  -Ona dokunan şeyin ya da dokunduğu şeyin görsel bilgi olamadan ne olduğu neye benzediği ile ilgili fikir yürütmekte zorlanır.

  -Tatların farklarını anlayamaz veya kokuları birbirinden ayıramaz .Ya da hangi kokunun neye ait olduğunu anlamakta zorlanır.

  -Pazıl vb görsel oyunlarda zorlanır.

  -Büyük-küçük ayırımını yapmakta zorlanır

  -Koşarken durmakta zorlanır veya hızını ayarlamakta zorlanır

  Duyusal Kaynaklı Motor Problemler:

  Duyusal kaynaklı motor problemler ikiye ayrılır;

  Postüral problemler; genelde denge ve haraket hissini sağlayan duyuların koordine ve iyi işlemlememesi ile ilgili bir problemdir.Kişi gelen bu duyuların iyi işlenmemesine bağlı olarak duruş, denge ve hareketle ilgili problemler yaşar.

  Pratikte; vücudunu dik tutma, düşmemek için kendini doğru bir şekilde pozisyonlama, düştüğünde kendini koruyacak reaksiyon açığa çıkarmakta zorlanır.Vücudu hamur gibidir, ayakta dururken sürekli birilerine veya eşyalara yaslanma ihtiyacı duyar.Yerden kalkarken desteğe ihtiyaç duyar.

  Dispraksi; bu problem yukardaki duyulara ek olarak dokunma duyusunu da kapsar.Bu üç temel duyunun iyi işlemlenmemesinden kaynaklı bir bozukluktur.Kişi bir aktiviteyi(vücudunu kullanarak) nasıl yapacağını bilemez, planlayamaz ve açığa çıkaramaz.Ya da bu üç basamağın biri veya ikisinde problem yaşayabilir.

  Pratikte; parktaki salıncağa binmek ister fakat nasıl bineceğini kestiremez/planlayamaz, tırmanma vb aktivitelerden kaçınır, elbiselerini giyinmekte zorlanır, resim vb becerileri zayıftır, yazı yazmak zordur.Özellikle yeni vücudunu kullanarak yapması gereken yeni görevlerde zorlanmalar şeklinde kendini gösteren bir durumdur.

  Duyu Bütünleme bozuklukları çok komplekstir.Genelde tek başına bir kategoriyi görmek zordur.Birkaç bozukluk farklı şekillerde görülür.Bu nedenle birey birkaç yöntem ile değerlendirlir ve en uygun tedavi programı hazırlanır.Değerlendirme aile tarafından doldurulan formlar, klinik değerlendirme ve video gözlemleri ile ayrıntılı bir şekilde yapılmalıdır.Terapi aynı zamanda bir değerlendirme şeklinde geçmelidir.

  Kaynak:(ozelegitimverehabilitasyon.com)

 • Duyu Bütünleme Terapisi Nedir?

  Beynimiz;fikir üretme,algı,dikkat,öğrenme,kaba-ince motor beceri,tehlikelerden kaçınma ve en önemlisi hayatta kalmak için çevreden ve vücudumuzun içinden reseptöreler aracılığı ile sürekli duysal girdiler alıp bu girdileri işlemleyip çözümleyerek en doğru cevabı üretir.Beynimize bu anlamada sürekli veri akışı sağlayan tanımlanmış 8 tip duysal girdi vardır bunlar;

  1-Görme duyusu

  2-İşitme duyusu

  3-Tad duyusu

  4-Koku duyusu

  5-Dokunma(tactil)duyusu

  6-Propriosepsion duyusu(eklem ve vucut pozisyonu)

  7-Vestibular duyusu(yer çekimine karşı denge ve baş pozisyonu)

  8-Visseral duyusu(iç organlarla alakalı bilgi)

   

  ilk 5 duyu hepimizin bildiği ve beynimize dış çevreyle ilgili bilgiler aktaran duyulardır.

  Propriosepsion ve Vestibular duyular ise vücudumuzun yer çekimine karşı duruşu,uzaydaki konumu ve denge için beyne bilgi aktaran duyulardır.

  Visseral duyu ise iç organlardan metabolik aktivitelerin düzenlenmesi için beyne bilgi ileten duyumuzdur.

  Bu 8 duyumuzdan beyne bilgi akışı ve beynimizin sağlanan bu bilgilerden yola çıkarak uygun cevap üretmesi bilinç dışı veya bilinç düzeyinde süreklidir ve hayati derecede önemlidir.

  Örneğin yer çekimine karşı ayakta dik postürde durabilmemiz için kas tonusumuzun ve eklem pozisyonlarımızın beynimiz tarafından korunması gerkmektedir. Beynimizin bu işlevi  vestibular ve proprioseptif duyular aracılığı ile aldığı duysal bilgileri doğru şekilde işlemleyip uygun cevap üreterek yerine getirmektedir.Daha komplike aktivitelerde de (yürüme,merdiven çıkma,makasla kağıt kesme,yazı yazma,ayakkabı bağlama vb.. ) beyin gelen duysal bilgileri doğru bir şekilde işlemleyip uygun uyaran açığa çıkartacak şekilde bütünleyemezse aktivite doğru bir şekilde tamamlanamayacak yada çok zorlanılacaktır.Ayrıca dikkat ve öğrenme gibi akademik becerilerde sağlıklı işleyen duysal sistem olmadan tam anlamıyla gerçekleşememektedir.

  Duyu bütünleme terapisi daha çok propriosepsion,vestibular ve tactil duyuları ile ilgilidir.Terapideki amaç çocuğun gerkli uyaranları alması sağlanarak en doğru cevabı üretmesine yardımcı olmaktır.Terapide kesinlikle çocuğun katılımı şarttır bu nedenle tedavi çocuğun en önemli aktivitesi olan oyun temellidir.

 • Uzmanımız

 • Faydalı Bilgiler

     
  Duyu Bütünleme Teorisi

  A.Jean Ayres (1972) Duyu Bütünlemeyi, kişinin kendi vücudundan ve çevreden gelen duysal bilgileri organize eden ve vücudu çevreye uygun bir şekilde kullanmayı mümkün kılan bir nörolojik işlem olarak tanımlamıştır.

  Ayres Duyu Bütünleme teorisinde Vestibüler, Proprioseptif ve Taktil Sistemler üzerinde durmasına rağmen, öğrenmede görsel işlemlemenin merkezi olduğuna inanıyordu. Bunun yanında 1981 de Kay Sieg'e yazdığı bazı yazılarda, "Çocuğa sadece davranışsal açıdan ve davranışsal araştırmalar ve modeller ile bakarsan hiç bir zaman görsel algının temelinde Vestibüler sistem ile Propriosepsyonun, diğer duyular ile birlikte çalışmasının yattığını keşfedemezsin." demiştir.

  Duyu Bütünleme Beyin-Davranış ilişkileri üzerine bir teoridir. Teoriler kesin değildir; aksine teoriler varsayımlar üzerinden geçici açıklamalar sunar. Teori bazı konularda açıklama,plan ve tahmin yapmamızı sağlar.

  Duyu bütünleme teorisi şu amaçlar ile kullanılmaktadır:

  *Kişilerin neden belli şekillerde davranışlar sergilediğini / problemler yaşadığını açıklamak,

  *Belirli zorlukları/problemleri düzeltmek için tedavi/müdahale planı yapmak,

  *Müdahale / tedavi programının bir sonucu olarak davranış / problemin nasıl değişeceğini tahmin etmek.

  Duyu Bütünleme teorisi üç bölümden oluşur. Birinci bölüm gelişimle ilgilidir ve normal duyu bütünleme fonksiyonunu tanımlar. İkinci bölüm Duyu Bütünleme bozukluklarını tanımlar ve üçüncü bölüm tedavi/müdahale programına rehberlik eder.

  1.Öğrenme, hareket ve çevreden gelen duyuları içeri ( MSS ye) alıp işlemleme ve bu duyuları, davranışları planlamak ve organize etmek için kullanma yeteneğine bağlıdır.

  2.Duysal işlemeleme kabiliyeti az/zayıf olan bireyler, öğrenme ve davranışı etkileyen uygun/tam aksiyonlar üretmekte zorluk çekerler.

  3.Adaptif cevapların çıktığı, duysal olarak verimli interaksiyonlar/aktiviteler, duyusal işlemleme yeteneğini arttırır ve dolayısıyla öğrenme ve davranışı geliştirir.

  Duyu Bütünleme teorisi disfonksiyon ve tedavi/müdahale ile ilgili bölümler içerdeğinden dolayı, bir değerlendirme ve tedavi/müdahale teknolojisine sahiptir.

  Kaynak:(ozelegitimverehabilitasyon.com)