Petrol iş Mah. Üsküdar Cad. Kartal/İstanbul
info@frekansozelegitim.com
0 216 488 21 58

Eğitim Programlarımız


Aile Danışmanlığı Eğitim Programı

            Aile, insan yaşamı üzerinde etkisini yoğun şekilde gözlemlediğimiz, insanın gelişim basamakları üzerinde de etkin olan bir sistemdir. Ailenin kaç yaşında olursak olalım üzerimizde etkisi mevcuttur. İnsanoğlunun dünyada ilk etkileşim kurduğu sistemdir aile. Kimlik oluşum aşamasının en önemli yaş aralığı olan 0-7 yaş arası dönemde öğrendiklerimizin adresidir aile. Bizi biz yapan birçok değer ve özelliğin temeli Ailede atılır. Bu nedenle Aile Terapisi de bireysel terapiler kadar mühimdir.

            Ebeveynleri tarafından yeteri kadar memnuniyet, minnettarlık ve değer verilerek büyüyen kişilerin kişilik yapılarının güçlü ve özgüven ile inşa edildiğini, çocukluk zamanında yeterli ilgi ile büyümeyenlerin ise erişkin olduklarında çevreden, zamanında tatmin edilmeyen sevgi, ilgi ve şefkati aradıklarını biliyoruz. Ailenin fonksiyonlarının tamamını yerine getirebilmesi kişinin yaşamında iş, ilişki, eğitim gibi alanlarda başarı getirirken aksi halde depresyon, kaygı bozukluğu vb. patolojik rahatsızlıklara da neden olabilmektedir.

          Aile bir sistemdir ve her sistemde olduğu gibi bu sistemdeki en küçük değişiklik bu sisteme tabi tüm üyeleri etkiler. Aileyi canlı bir organizma olarak düşünmeliyiz. Onun da duyuları, duyguları, düşünceleri vardır. Ailenin içinde bulunduğu duygu durum olumsuz ise bundan her bir üye etkilenir.

           Sistemde bir davranış değiştiğinde her şey ona göre değişir; çünkü algılama değişir ve bu da ona göre bireyin davranış üretmesini sağlar. Aile sistemindeki herhangi bir bozukluk, değişiklik eşlerin ve çocukların hayatında onarılamaz yaralar açmadan uzmanlar tarafından değerlendirilmeli ve destek verilmelidir.

          Aile Terapileri evlilik öncesi, boşanma öncesi ya da sonrası dönemlerde, ortak kayıp yas dönemlerinde, aile yapısındaki her hangi bir problemin çözülemediği dönemlerde, aile içindeki kriz ve problem dönemlerinde uygulanabilir. Çiftler, anne-çocuk, baba-çocuk, kardeşler için yapılabildiği gibi tüm aile üyelerinin katılımı şeklinde de uygulanabilir. İlk görüşme, değerlendirme ve problem tanısı sonrası uzman tarafından kimlerin katılacağı bilgisi verilmektedir.